Tarsim İçin Gereken Evraklar

5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu gereğince kurulan tarım sigortaları havuzu, kısaca tarsim olarak ifade edilmektedir. Türkiye üzerinde devlet desteğinin sağlanmış olduğu tarım sigorta poliçelerinin hasar ve üretim işlemlerinin gerçekleştirilmesi, risklerin paylaşılması ile reasürans koruması maksadı ile kurulan havuz çeşididir.
Teşkil edilen tarsim (tarım sigortaları havuzu) prim tahsilatının yapılması, hasarların tespit edilmesi, tazminatların ödenmesi, istatiksel çalışmaların yapılması, fon ve reklam yönetimlerinin yapılması, reasürans teminatının bulunması gibi görevleri üstlenmektedir. Tüm bu görevlerin yerine getirilmesi maksadı ile tarım sigortaları havuz işletmesi anonim şirketi adı altında bir işletme kurulmuştur.
Tarım sigortaları havuzu kapsamı içerisinde bitkisel ürünler, büyükbaş hayvanlar, kümes hayvanları, arıcılık, sera, küçükbaş hayvanlar ve su ürünleri gibi alanlar yer almaktadır.
Uygulama tek bir sigorta şirketi tarafından üstlenilemeyecek seviyede olan don ve kuraklık gibi risklerin, teminat kapsamına alınmasını, reasürans kapasitesi ile kapsamının genişletilmesi, fiyat konusunda haksız rekabetin engellenmesi, sigorta şirketlerinde var olan mali kaynakların personelin ve bilginin verimli bir şekilde kullanılmasını hedeflemektedir.
 
 

HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07