Kasko Sigortası

Cumartesi , 12 - 2016

Kasko Sigortası
                                                       
Aracınızın her an risk altında olduğunu hesap etmeniz gerekir. Türkiye, araç sahiplerinin en çok sorun yaşadıkları ülkelerden biridir. Karayolu altyapısının yeterince gelişmiş olmaması, şehir içindeki sokakların çok dar olması gibi sorunlar trafik başta olmak üzere birçok problemin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ayrıca şehir içindeki otopark sorununu da düşününce, sokak kenarına veya açık yerlere park eden araçların risk altında olduğunu unutmamak gerekir.
Aracınızın dış cephesindeki bir çizilme veya deformasyon bile size yüzlerce liraya mâl olabilir. Bununla birlikte trafiğe çıktığınız her an kaza riskine sahip olduğunuzu da unutmamanız gerekir. Anlık dikkatsizlik sonucu ciddi bir kaza geçirebilirsiniz. Böyle durumlarda aracınızın gördüğü hasarı veya sağlık masraflarınızı karşılamak için kasko yaptırmanız faydalı olacaktır. Kaskonun temel işlevi aracı çarpma/çarpılma, yanma ve çalınma durumlarına karşı korumak, böyle durumlarda gerçekleşen masrafların sigorta bütçesinden karşılanmasını sağlamaktır. Ancak kasko poliçesine ekleyeceğiniz maddeler tamamen sizin inisiyatifinizdedir. Doğal afetlerden hukuki durumlara kadar birçok riski poliçenize ekleyebilir ve aracınızı her durumda güvence altına alabilirsiniz. Kasko ile trafik sigortası arasında ciddi bir fark vardır. Trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda başka bir araçta oluşturduğunuz masrafları karşılamaya yöneliktir ve hukuki açıdan zorunludur. Kasko ise aracınızın ve içindeki ekipmanların güvenliğiyle ilgilidir ve kanuni bir zorunluluk taşımaz. Ancak hayati açıdan oldukça önemli olduğunu belirtmek de yanlış olmayacaktır. Örneğin 17 Ağustos depreminde birçok aracın hasar gördüğü ve önemli bir kısmının kullanılmaz hâle geldiği biliniyor. 99 depreminden sonra Türkiye’de hizmet veren sigorta acenteleri deprem, sel gibi doğal afetleri de kasko poliçesine eklemeye başladılar. Eğer sel baskını riski olan bir yerde yaşıyorsanız, park hâlindeki aracınız su baskını durumunda ciddi zarar görür. Böyle durumları poliçenize eklemeniz faydalı olacaktır. Belirtildiği üzere sigorta poliçesi, poliçeyi imzalayan kişinin isteğine göre hazırlanır. İstenen durumlar sözleşmeye eklenebilir ve garanti kapsamına alınabilir. Sigorta için ödenecek kasko bedeli de poliçeye göre belirlenecektir. Kaskonuzun kapsayacağı durumlar göz önüne alınarak bir prim belirlenir ve herhangi bir kaza durumunda masraflarınız ödemiş olduğunuz primden karşılanır. Birçok banka kasko için kredi sağlamaktadır. Hatta taşıt kredilerinin önemli bir kısmında kasko zorunlu kılınmakta ve alınan krediye kasko bedeli de eklenmektedir. Satın alacağınız aracın kasko masraflarını belirlemek için sigortacınıza başvurabilirsiniz. Bu masraf aracın özelliklerine, dayanıklılığına, iç ekipmanlara ve sürücünün deneyimine göre belirlenecektir. Bu bakımdan sabit bir fiyatlandırma sistemi olmadığını belirtmek gerekir. Her sigorta acentesi farklı rakamlar sunacaktır. Ekonomik bir kasko yaptırmak için acentelerin sunduğu fiyatlara göz atmalı ve aralarından uygun olanı seçmelisiniz. Kredi alarak veya kredi kartınızı kullanarak kasko masrafınızı takside bölmeniz ve her ay cüzi miktarlarda para yatırarak ekonomik sıkıntıya girmeden sigorta yaptırmanız da mümkündür.
Kaskonuzu her yıl yenilemeniz gerekir. Tarihi geçmiş poliçe geçersiz sayılacaktır. Bu yüzden kasko sorgulama işlemini sık sık yapmalısınız. Eğer önceki sigorta döneminde aracınızda kaskonuzdan karşılanması gereken herhangi bir hasar gerçekleşmemişse hasarsızlık indirimi alabilirsiniz. Bununla birlikte kasko poliçenize yol yardımı, hukuki destek gibi maddeleri de ekleyerek aracınızla ilgili bütün masrafları kaskodan karşılayabilirsiniz.
Bu Linkten kasko degerinizi sorgulayabilirsiniz.
HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07